Golden Eye 007
Nintendo 64
Bilder
This is a used product.
1 ex i lager. Delivery time 5-10 days
- This product contains
- Spel
- Box
- Manual
- This game is compatible with
Genom en meny, föreställandes en mapp med varierande innehåll beroende på vilken undermeny man befinner sig i, väljer man uppdrag och svårighetsgrad. Agent motsvarar lätt, Secret Agent medelsvårt och 00 Agent svårt. Varje bana har ett eller flera deluppdrag som ska uppfyllas för att banan ska avslutas. Detta kan vara att ta sig till en viss plats, att hämta ett objekt eller att skydda en figur styrd av den artificiella intelligensen. I singelspelarläget spelar man som James Bond i Pierce Brosnans skepnad. Spelet utspelar sig delvis på platser som Bond inte besöker i filmen varpå spelet bygger, till exempel Severnayastationen i Sibirien.
De flesta av spelets vapen bygger på verkliga vapen, men på grund av upphovsrättsliga skäl har namnen ändrats. Dessutom tillkommer ett antal fiktiva vapen, så som den gyllene pistolen och laservapen från tidigare Bondfilmer (Mannen med den gyllene pistolen respektive Moonraker), samt klockminor från Goldeneye. Två banor kan låsas upp genom att spela igenom spelet på de två svårare svårighetsnivåerna.
Röster från förr
Goldeneye 007 (Nintendo 64)
Genre: First person shooterUtvecklare:Rare
"I Goldeneye 007 är det framför allt det genomtänkta och varierande innehållet som imponerar. Och den perfekta spelkontrollen. Och den fängslande atmosfären. Film är inte längre bäst på bio."
– Tobias Bjarneby, Super PLAY oktober 1997
Betyg: 96/100